Agata Bednarska – fotografia przyrodnicza

Nazywam się Agata Bednarska i witam wszystkich na swojej stronie poświęconej fotografii przyrodniczej!

Przyrodą interesują się od dziecka, ale dopiero uwiecznianie jej na zdjęciach i pokazywanie ich innym daje prawdziwą satysfakcję. Zajmuję się głównie makrofotografią przyrodniczą. Niejednokrotnie jestem pod wielkim wrażeniem ile szczegółów, normalnie niezauważanych, można dostrzec dopiero na zdjęciach. Fascynuje mnie również życie bezkręgowców (głównie owadów) i małych kręgowców, dlatego zawsze po powrocie z “plenerowej wyprawy” staram się dowiedzieć jak najwięcej o moich modelach. Najciekawsze informacje, ubarwione zdjęciami, można przeczytać później we wpisach.

Czym pstrykam

Swoje pierwsze zdjęcia makro zaczęłam robić cyfrowym aparatem kompaktowym (Canon A 710), później dokupiłam do niego soczewkę Raynox DCR-250.
Kolejnym krokiem było przejście na lustrzankę. Przez moje ręce przechodziły następujące obiektywy i body:

  • Tamron SP AF 90mm f/2.8 Di Makro, w zestawie z Canonem 20D. Napisałam wówczas wpis o moich pierwszych wrażeniach z używania lustrzanki, dostępny tutaj,
  • Sigma 180 mm f/3.5 EX DG HSM Macro APO w zestawie z Canonem 50D (wpis o szkiełku tutaj),
  • Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro w zestawie z Canonem 7D (test obiektywu na optyczne.pl tutaj) – zestawem tym pstrykam aktualnie.
  • Canon 70-300 mm f/4,0-5,6 USM IS – głównie starsze zdjęcia ptaków.
  • Sigma 135-400 mm f/4.5-5.6 DG APO – używany przeze mnie obecnie
Gdzie pstrykam

Moje zdjęcia powstają głównie na południu Polski – w Wieliczce, w której mieszkam i w okolicach Krakowa, ale również w Bieszczadach i w Tatrach. Góry to moja druga pasja, którą mogę dzielić wraz z rodziną. Przy tej okazji chciałam podziękować bliskim mi osobom za wsparcie i okazaną pomoc. Należy się ona głownie mojemu Mateuszowi, ale i dzieciom, z którymi często spaceruje, i z współudziałem których powstaje sporo zdjęć.

Agata Bednarska

Nie ma co ukrywać – bez położenia się na ziemię ciężko o dobrą perspektywę 😉 To jeszcze czasy, w których nie miałam w body Live View 😉 (zdj. Maciej Gawinecki).

Agata Bednarska

Fotografując ćmę, którą wypatrzyła Lila. Zdjęcie zrobione w Tatrach, w Dolinie Lejowej (zdj. Marta El Mahdi).

Agata Bednarska

Trochę bardziej kobieco, po drugiej stronie aparatu 😉 (zdj. Mateusz Bednarski).

Agata Bednarska z ropuszką

W terenie, podczas przenoszenia ropuszki. Samiec ścisnął się na mnie, jak robi to na samicy podczas godów (zdj. Liliana Bednarska).

Bartosz Bujała – gościnnie

Bartosz Bujała zamieścił gościnnie kilkanaście swoich zdjęć. Fotografia przyrodnicza to jego pasja i odskocznia od codzienności. Zajmuje się fotografią ptaków, ssaków oraz zdjęciami makro. Fotografuje w północnej Polsce, głównie w okolicy Trójmiasta i na Kaszubach.

Rozgośćcie się i czujcie jak u siebie 🙂

Pozdrawiam

Agata Bednarska

24 komentarzy dla “Agata Bednarska – fotografia przyrodnicza

 1. Jestem pełen podziwu. Nie tylko z powodu świetnych zdjęć, ale także samozaparcia: ten blog ma już 4 lata!

 2. Hej Agata,
  Gratuluje super strony.
  Zbieram wszelkie dane o długoskrzydlaku sierposzu z Polski (data, lokalizacja, środowisko, liczba osobników) do przygotowywanej publikacji o ekspansji tego gatunku w naszym kraju.
  Będę wdzięczny za wszelkie dane.
  Przemek

 3. Gratuluję bardzo ciekawej stronki z wieloma eleganckimi zdjęciami 🙂 Oczywiście będę ją co rusz śledził a i jak znajdę chwilkę, to zajrzę jeszcze głębiej, bo z tego widzę, przy niektórych gatunkach przyda się mała korekta (ale tylko przy niektórych, bo z tego co widzę, większość jest dobrze podpisana).

  Przy okazji, miło mi jest Cię poznać Agato 🙂

  • Dzięki, będzie mi bardzo miło 🙂 Korekta zawsze mile widziana. Nie raz na próbę oznaczenia gatunku schodzi masa czasu a i tak nie zawsze można być pewnym.

  • Nie, nie podpinam. Próbowałam na początku, ale efekt nie był do końca zadowalający. W celu uzyskania jeszcze większego powiększenia do lustrzanki lepiej nadają się pierścienie. Choć ja poprzestałam na samym obiektywie bez dodatków.
   W zeszłym tygodniu niestety obiektyw uległ niezidentyfikowanej dokładniej awarii – ostrzy tylko na bliskiej odległości. Teraz piękna pogoda i żal mi go oddawać do naprawy, ale niebawem będę musiała, bo większych obiektów (motyli, ważek, kwiatów) nie jestem często w stanie w całości uchwycić.
   Kwiatów nie robię za dużo, ale cieszę się, że się podobają.

 4. Fajnie, że postanowiłaś zebrać te posty w blogu. Zdjęcia są piękne ale, moim zdaniem, Twoje komentarze i opisy rządzą! 🙂

 5. Super GRATULUJĘ !!!!!! Bardzo mi się podoba stronka jest bardzo czytelna, a fotografie no cóż dech w piersiach zatyka 🙂 fantastyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *