Druga połowa przedwiośnia – marzec

Druga połowa przedwiośnia – marzec

Druga połowa  przedwiośnia – marzec to okres  rozkwitu kwiatów. Czasami trzeba się jeszcze mocno naszukać, żeby wśród zeschłych liści dojrzeć młody wiosenny kwiat.

Druga połowa przedwiośnia – lepiężnik biały

W górach (Beskid Wyspowy) z początkiem marca pojawił się lepiężnik biały. Roślina ta uznawana jest za najbardziej charakterystyczny symbol przedwiośnia na Podhalu i w Tatrach.
Bylina ta charakteryzuje się grubą, jasnozieloną łodygą, pokrytą kremowo-zielonymi trójkątnymi łuskami. Kwiaty zebrane są w koszyczki, a te w szczytową wiechę. Jest to roślina rozdzielnopłciowa i dwupienna. Rozwijające się na oddzielnych roślinach kwiaty żeńskie tworzą koszyczki wąskie, bardziej ściśnięte, a kwiaty męskie, rozwijające się na innych roślinach, tworzą koszyczki większe, bardziej nastroszone.

Poniższe zdjęcia, zrobione tego samego dnia, przedstawiają lepiężnika białego różnie rozwiniętego, w zależności od wysokości na jakiej rósł (im wyżej, tym mniej rozwinięty).

Druga połowa przedwiośnia lepiężnik biały pączek

Druga połowa przedwiośnia lepiężnik biały

Druga połowa przedwiośnia – Krokus (szafran spiski)

Krokus, to również obok lepiężnika, charakterystyczna górska roślina przedwiośnia. Jest niewielką rośliną, kwitnącą czasem wśród śniegów. Z bulwki wyrasta zawsze tylko jeden głąbik, czyli bezlistna roślina unosząca duży, fioletowy kwiat. Wąskie liście, z białym prążkiem przez środek, rozwijają się dopiero po przekwitnięciu kwiatu.

Druga połowa przedwiośnia - Krokus (szafran spiski)

Druga połowa przedwiośnia - Krokus (szafran spiski)

Druga połowa przedwiośnia – ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny

Ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny, zwyczajowa nazwa pszonka (Ficaria verna Huds) – kwitnie od marca do maja, pręciki i słupki dojrzewają równocześnie. Spotkać go można najłatwiej w żyznych lasach liściastych, poza tym występuje na wilgotnych łąkach, w zaroślach, nad brzegami potoków i źródeł.
Wśród pierwszych kilku pąków dojrzałam jeden, trochę bardziej rozwinięty kwiat. Beskid Wyspowy, 5 marca 2016.

Druga połowa przedwiośnia ziarnopłon wiosenny (jaskier wiosenny)

Druga połowa przedwiośnia – podbiał pospolity

Podbiał pospolity, jak samo nazwa wskazuje, występuje pospolicie w całej Polsce. Lubi gliniastą, wilgotną glebę. Jasnożółte kwiaty pojawiają się jeszcze przed pojawieniem się liści.

podbiał pospolity

Druga połowa przedwiośnia podbiał pospolity

Druga połowa przedwiośnia – pierwiosnka lekarska

Pierwiosnka lekarska jest niewysoką byliną o podłużnie jajowatych liściach, kwiatach zebranych na szczycie pędu kwiatowego w zwisające pęczki. Występuje w widnych lasach, zaroślach, trawiastych zboczach, na suchszych łąkach. Podlega częściowej ochronie.

Druga połowa przedwiośnia - pierwiosnka lekarska

Druga połowa przedwiośnia – śnieżyca wiosenna

Śnieżyca wiosenna jest podobna do przebiśniegu, jednak nieco od niego większa. Na białych kwiatach zaznaczają się również (w przeciwieństwie do przebiśniegu) żółte plamki, zwisające pojedynczo ze szczytów krótkich pędów. W Polsce podlega całkowitej ochronie.

Druga połowa przedwiośnia - śnieżyca wiosenna

Druga połowa przedwiośnia – przylaszczka pospolita

Przylaszczka pospolita pojawia się w cienistych lasach liściastych i zaroślach. Ma niebieskie kwiaty. Często występuje masowo.
Przylaszczki zaobserwowałam podczas spaceru po podkrakowskim lesie z rodziną. Niestety nie było czasu na poprawienie fotografii.

Druga połowa przedwiośnia - przylaszczka pospolita

Początek przedwiośnia – luty

Początek przedwiośnia – luty

Początek przedwiośnia czyli przygotowania przyrody do wiosny zaczyna się już w lutym. Wyraźne ożywienie obserwuje się wśród ptaków. Przylatują skowronki, gęsi a nawet szpaki czy bociany. Ze snu budzi się borsuk. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty (przebiśniegi), kwitną pierwsze krzewy (leszczyna) i drzewa (olsza, wierzby). Prawdziwy rozkwit przyrody i przedwiośnia następuje jednak dopiero w marcu.

Budzącą się do życia przyrodę najłatwiej jest zaobserwować wśród roślin.

Początek przedwiośnia – leszczyna

– duży, kilkumetrowej wysokości krzew o dużych, miękko owłosionych liściach rozwijających się po przekwitnieniu. Moment pojawienia się kwiatów leszczyny notowany jest jako początek przedwiośnia.
początek przedwiośnia - leszczyna, fotografia Agata Bednarska początek przedwiośnia - leszczyna, fotografia Agata Bednarska

 

Na bezlistnych gałęziach krzewów leszczyny ukazują się wiotkie bazie pręcikowe oraz drobne, ustawione parami kwiatki słupkowe o czerwonych znamionach.

Początek przedwiośnia – wierzba

– jest krzewem lub niskim drzewem. W Polsce dziko rośnie około 30 gatunków wierzb.
początek przedwiośnia - wierzba, Agata Bednarska Początek przedwiośnia - wierzba, bazie, fotografia Agata Bednarska

Na gładkich, czerwonobrunatnych, bezlistnych gałązkach ukazują się duże, srebrzyste kotki

Początek przedwiośnia - wierzba, kotki, fotografia Agata Bednarska Początek przedwiośnia - wierzba, kotki, Agata Bednarska

 

 

 

 

 

Zmrożone po nocy “bazie” – kotki wierzby

Początek przedwiośnia – śnieżyczka przebiśnieg

– jest to niewielka roślina cebulkowa, spotykana zwłaszcza na południu Polski, podlega ochronie gatunkowej częściowej.
Początek przedwiośnia - śnieżyczka przebiśnieg, fotografia Agata Bednarska Początek przedwiośnia - śnieżyczka przebiśnieg, fotografia Agata Bednarska

 

 

 

 

 

Na łąkach i w zaroślach pojawiają się białe, zielonkawo znaczone kwiatki śnieżyczki przebiśniegu. W marcu kwitnie podobna do niego, lecz nieco większa śnieżyca wiosenna.

Początek przedwiośnia – olsza czarna, olcha

– jest drzewem wysokim do 25 metrów o charakterystycznych lepkich pąkach i ciemnozielonych, na szczycie wciętych zatokowo liściach.
Początek przedwiośnia - olsza czarna, olcha, fotografia Agata Bednarska Początek przedwiośnia - olsza czarna, olcha, fotografia Agata Bednarska

Przed rozwinięciem się liści kwitnie olsza czarna. Jej męskie bazie są długie, wiotkie i osadzone po kilka na gałązkach. Żeńskie kwiatostany mają postać małych szyszeczek, wyrastających również po kilka na jednej gałązce.

Początek przedwiośnia – krokus, szafran

– jest niewielką rośliną kwitnącą nieraz wśród śniegów. Z bulwki wyrasta zawsze tylko jeden głąbik , czyli bezlistna łodyga unosząca duży kwiat. Przy ziemi widać wtedy tylko maleńkie zaczątki liści. Wąskie liście rozwijają się dopiero po przekwitnięciu kwiatu.

Początek przedwiośnia - krokus, szafran, fotografia Agata Bednarska Początek przedwiośnia - krokus, szafran, fotografia Agata Bednarska
 

Powyższe zdjęcia krokusów wykonane zostały już w marcu w 2015 roku.

źródło:

  • Kalendarz przyrody, 1983, H. Sander i Z. Wójcik
  • www.wikipedia.org