Bielinki to jedne z najpopularniejszych motyli w naszym kraju, głównie za sprawą żarłocznych gąsienic, które mogą dawać się we znaki ogrodnikom i działkowcom. Prawdziwym jednak zagrożeniem dla upraw są tylko dwa gatunki tych motyli: bielinek kapustnik i bielinek rzepnik. Bielinek bytomkowiec szkodnikiem wcale nie jest.
Bytomkowca spotkać można niemal w każdym środowisku: skraje lasów, nieużytki, kwieciste łąki, różne zarośla, a także w pobliżu ludzi: w ogrodach, na działkach czy wręcz na trawniku przed blokiem.
U bytomkowców występuje zmienność w intensywności ubarwienia, w zależności od pokolenia. To wiosenne (wylęgające się od połowy kwietnia do połowy czerwca) ma mocniejszy nalot od tego, które występuje latem (pojawiające się po początku lipca do połowy sierpnia). Ponadto, motyle pokolenia wiosennego są najczęściej znacznie mniejsze od tego, występującego latem.
Dorosłe motyle bardzo chętnie odwiedzają różne kwiaty, z których spijają nektar. Od czasu do czasu zdarza im się przysiąść na wilgotnej ziemi, z której to spijają różne płyny.
Po kopulacji, samica składa po jednym jajeczku (rzadko w niewielkich grupkach) na spodzie liścia rośliny żywicielskiej. Do ich przysmaków należą: rzeżucha łąkowa, stulisz lekarski, gorczyca polna, rukiew wodna, gęsiówki, smagliczka skalna itp.
Bielinek bytomkowiec przedstawiony na zdjęciu jest zapewne drugiem pokoleniem tego motyla, które pojawiło się z początkiem lipca.
Bielinek bytomkowiec to popularny motyl, jednak bardzo ruchliwy i płochliwy.
Kolejne zdjęcie tego motyla, wykonane na początku sierpnia, przedstawia samca z wyraźną plamką na wierzchniej stronie skrzydeł.
Jakiś taki blady, jak po nieprzespanej nocy:-)
Zbladł bo zbliżała się burza 😉