Błonkoskrzydłe, błonkówki (Hymenoptera) – rząd owadów obejmujący ponad 110 tys. gatunków występujących na całym świecie, z wyjątkiem rejonów polarnych. Najwięcej gatunków spotyka się w krajach tropikalnych. Do błonkówek należą m.in. pszczoły, osy, mrówki, pilarzowate, gąsieniczniki, bleskotki i trzpiennikowate.
Błonkoskrzydłe uważane są za rząd owadów o największym znaczeniu dla gospodarki człowieka: wiele z nich odgrywa dużą rolę w zapylaniu roślin, inne to pasożyty owadów szkodliwych, będące naturalnym regulatorem ich liczebności.
Błonkówki pojawiły się prawdopodobnie w permie (ok. 225 mln lat temu), najstarsze kopalne okazy pochodzą ze środkowej jury (150 mln lat temu), a pierwsze pszczołowate z miocenu (od 26 do 20 mln lat temu).
Gatunki owadów należących do rzędu błonkoskrzydłych są bardzo zróżnicowane, ogólnie charakteryzują je:
- dwie pary błoniastych skrzydeł, chociaż np. żeńskie osobniki niektórych os i robotnice mrówek są bezskrzydłe.
- tylna para skrzydeł jest nieco mniejsza niż przednia; skrzydła z obu par połączone są ze sobą małymi haczykami, co pozwala utworzyć im jednolitą powierzchnię nośną podczas lotu.
- osobniki żeńskie zazwyczaj posiadają pokładełko (ovipositor)
- u większości błonkoskrzydłych dwa pierwsze segmenty połączone są ze sobą tzw. stylikiem (trzonkiem) tworząc charakterystyczne przewężenie (talia osy).
Witaj Agatko.Fajnie to wszystko zrobiłaś,no i wiedza ogromna.Ja taką wiedzę mam tylko o pszczołach.Kilka razy dziennie siadam przed ulem i obserwuję.Ciągnie mnie,aby zajrzeć do środka,ale przecież nie można za często przeszkadzać im w pracy.
Garatuluję pasji.
Dziękuję Panie Stanisławie. Wiedza dostępna jest teraz wszędzie, wystarczy trochę poszukać, a z pomocą internetu nie jest to trudne. Ja sama tego wszystkiego dopiero się uczę, ale przyznam, że sprawia mi to dużą frajdę
Pszczelarstwo to również wielka pasja i zapewne dobra odskocznia od codzienności. Pozdrawiam.