Ślinik luzytański

Ślinik luzytański

Ślinik luzytański to gatunek lądowego, nagiego ślimaka płucodysznego z rodziny ślinikowatych (Arionidae). Dorosły ślinik luzytański ma ciało o długości 7–15 cm. Jest wszystkożerny – żywi się głównie różnymi rodzajami roślin, ale także rozkładającą się materią organiczną i padliną. W jednym sezonie może złożyć do 400 jaj. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest zaliczany do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie.

Ślimaki bezskorupkowe nie wzbudzają mojej sympatii. Są oślizgłe a w pochmurne dni wychodzą masowo na chodniki. Na samą myśl o nadepnięciu na tego ślimaka ciarki mnie przechodzą, brrr.
Ogrodnicy dobrego słowa o tym ślimaku też powiedzieć nie mogą. Gatunek ten powoduje ogromne szkody w uprawach – objada po kolei pojedyncze warzywa kapustne.

Ale żeby trochę złą passę odstraszyć, zacznę od najprzyjemniejszego zdjęcia. Zdjęcia, na którym ślinik luzytański chowa się przestraszony. Skorupy nie ma, zasłania się więc własnym ciałem.

Ślinik luzytański


 
Ślinik luzytański jest wszystkożerny. Oto posiłek wegetariański. Smaczny i zdrowy liść przychodnikowy:

Ślinik luzytański


 
Ślinik luzytański nie cieszy się dobrą opinią również za jego zamiłowanie do padliny. W zasadzie, ponieważ padlina nie kojarzy się dobrze, każde zwierze żywiące się nią, wzbudza niemiłe emocje. No cóż, ale ktoś ten świat z brudów oczyścić musi. Ślinik luzytański znajduje się w tej roli wyśmienicie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wyczyszczenie chodnika z padłego członka rodziny… A jak to skończy się dla niego? Niewątpliwie, dużo ryzykuje… Ale najwyraźniej ślinik luzytański nie wie co to strach!
Zdjęcie niezbyt miłe, no cóż, taka dziennikarska powinność 😉

Ślinik luzytański

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.2/10 (5 votes cast)
Ślinik luzytański, 9.2 out of 10 based on 5 ratings

Inne wpisy:

IMG_3692_filtered_filtered, blogroku-logo, Dorosły osobnik kowala i larwy wysysają sok z nasiona lipy, Przestrojnik trawnik,


5 komentarzy dla “Ślinik luzytański

  • Heh, w hodowli to zawsze inaczej 🙂 Ja kiedyś hodowałam winniczka, dobrze to wspominam 🙂

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 1. Zaintrygowało mnie… Mogłabyś coś więcej napisać o mechanizmie chowania się pod własne ciało przez ślimaki bez skorupy? To jest jakiś rodzaj płaszczu? Fałda?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  • Nie wiem, musiałabym o tym doczytać. Zapewne mają tą skórę grubszą ale szczegółów nie znam…

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *