Stacking

Stacking

W Galerii zdjęć pojawiła się nowa pozycja – Martwa natura. Próżno szukać tam jednak zdjęć obfitych tac, pełnych słodkich owoców czy kwiecistych bukietów w kolorowych wazonach. Naszą martwą naturę należy odbierać dosłownie – Galeria przedstawia zdjęcia wykonane techniką stackingu nieżywych już stawonogów, a dokładniej owadów i w przyszłości pajęczaków.

Dlaczego obiektem fotograficznym są wysuszone już owady czy pajęczaki? Z dwóch powodów: po pierwsze styczeń to zdecydowanie niesprzyjający miesiąc na poszukiwanie zmiennocieplnych organizmów, które przeczekują ten zimny czas zaszyte gdzieś głęboko np pod ziemią lub w starych pniach drzew, często jedynie w postaci larwalnej. Po drugie, niewątpliwie dużo łatwiej jest zrobić serię takich samych zdjęć nieruszającemu się modelowi.

Nasza Martwa natura zawiera, jedyne jak do tej pory na stronie, zdjęcia robione metodą stackingu. Technika ta wymaga dużo więcej zaangażowania od fotografa i bardziej skomplikowanej obróbki. Dokładniej polega na poprawieniu głębi ostrości (GO) obrazu w zdjęciach. Słaba GO wynika ze zbyt małej ilości światła, co przekłada się na niskie wartości przysłony. Lustrzanki z matrycą APS-C dają małą GO. Oczywiście można próbować wykonywać zdjęcia na f/16 czy nawet f/20, jednak efekty ze stackingu są duże lepsze. Do wykorzystania tej techniki wykonuje się kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt/kilkaset takich samych zdjęć, zmieniając tylko w każdym z nich punkt ostrzenia. Po obróbce, polegającej na nałożeniu na siebie zdjęć, powstaje nam obraz ostry w każdym punkcie.

Efekt jest już widoczny przy kilku zdjęciach. Dodane przez Bartka zdjęcia wykonane są bez użycia drogiej, specjalistycznej aparatury. Ograniczają się do zdjęć zrobionych w domowym studiu, z wykorzystaniem kupionego za niewielkie pieniądze (160 zł), manualnego obiektywu do Macro Canona 50/3,5, pierścieni i wbudowanej lampy błyskowej z dyfuzorem zrobionym ze styropianowego opakowania po jedzeniu.

Efekt – sami oceńcie.

Edit:// W odpowiedzi na pytanie Maćka dodaję gifa, którego przygotował Bartek i na którym widać poszczególne nakładane na siebie zdjęcia i efekt końcowy.

Napisane dnia 20 stycznia 2013 przez

Odnośnik bezpośredni do Stacking

10 komentarzy

Inne wpisy:

, , , ,


10 komentarzy dla “Stacking

  1. Moim zdaniem to nie jest uczciwe. Dobre zdjęcie powinno być zrobione za 1 pstryknięciem i już. Nie mam wypasionego sprzętu do makro, ale moim zdaniem stockowanie to oszustwo na zdjęciach. Zresztą inna obróbka również. Czy u którykolwiek z tych fotografów potrafi zrobić zdjęcie w całości idealne za 1 razem?

    • Większość “dobrych” zdjęć to masa czasu poświęcona na obróbce, niejednokrotnie w kilku programach. Popularne są HDRy, gdzie łączy się ze sobą zdjęcia o różnej ekspozycji. Do tego oczywiście retusze, podciąganie barw, wygładzanie. Na forach można znaleźć sporo dyskusji na temat granicy w obróbce zdjęć. W racja jak ze wszystkim – tkwi pewnie gdzieś pośrodku 😉

    • Widocznie nie znasz się na makrofotografii. Ja także nie mam specjalnego sprzętu, tylko statyw i pierścień odwrotnego mocowania. Zrobienie ostrego zdjęcia za jednym razem wymaga zwiększenia ogniskowej czyli pomniejszenie obiektu. Jeśli chcemy np na całej matrycy głowę owada, to pole ostrości będzie w granicach 0.5-2mm. Nie da się fizycznym sprzętem osiągnąć większej głębi, bo prawa optyki na to nie pozwalają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *